Nihat Kemankaşlı (Ana Wright – NY Magazin 2010)

Nihat Kemankaşlı akrilik ve yağlı boya resimlerinde ve görsel yorumlarında, yanıltıcı bir biçimde çocuksuluk ve büyüleyici bir mizah  detaylarını cesur ve canlı bir şekilde kullanmıştır. Resimleri bir nevi ışıklandırılmış bir empresyonizmi simgelemekte; canlı nüanslar ile dolu bir paletin eşliğinde, ışığı ve hareketi alışagelmeyen bir etkiyle yakalıyor. Kemankaşlı geometrik ve matematiksel şekilleri manipüle ederek bir an için sürreal ama özünde gerçeğe çok yakın imgeler yaratıyor. Onun eserleri büyüleyici bir realizim yaratarak, canlı karakterleri, kıvrımlı alanları ve tuvalin sınırları tarafından hapsedilmeyen ve içinde barınamayan bir enerji ve renklerle dolu bir dünyayı çağrıştırıyor. Kemankaşlı nın imgeleri sürekli hareket halinde, hayatı yaşıyor ve sanat severlerin gözü önünde dans ediyorlar. Çok renkli paletler Nihat Kemankaşlı nın çalışmalarının içine işliyor ve burada öykü ile figüratif arasındaki farklılık bulanarak gerçek ile sürreal bir bütün oluşturuyor. Kemankaşlı nın resimlerindeki coşkulu ve dürüst sanatı, kişisel ilişkiler ve sevgi gibi konuları gündeme taşıyarak tartışmaya yer vermektedir. Kemankaşlı nın enerjisi ve canlılığı ve de çalışmalarının keşifci doğası sayesende, sanatın toplumdaki yeri sonunda bir yer bulmuştur.
Kemankaşlı sanatında, ressamsal hareketlerini elle tutulabilecek bir şeye çevirirken, aynı zamanda da tuvalin üzerinde son derece merak edici bir akıcılık yansıtıyor. Bunu gören sanat severler, dokunup hissetme arzularını kontrol edemiyorlar.
Çalışmalarını sezgisel canlı ve özgür bir ruhla manipüle ederken, eğlenceli şekil ve çizgilerden oluşan, hayali ve naif bir dünya yaratıyor. Kullandığı objeler klasisizmi yansıtıp, sıcak kaygılı ve ekzantrik bir atmosferi bizlere gösteriyor.